Spektakularna akcja druhów OSP Krzywin. Operacja położenia stodoły zakończyła się pełnym sukcesem...

Spektakularna akcja druhów OSP Krzywin. Operacja położenia stodoły zakończyła się pełnym sukcesem (foto i wideorelacja)

853
0
SHARE

       Wczorajsza akcja położenia starej stodoły w miejscu o zwartej zabudowy była świetnie zaplanowana i precyzyjnie wykonana. Stodoła przy ul. Rynickiej w Krzywinie od kilku lat zagrażała bezpieczeństwu i zdrowiu ludzi. Właściciel musiał przejść drogę przez mękę zanim otrzymał stosowne pozwolenie na rozbiórkę. Główny bój trzeba było stoczyć z konserwatorem zabytków. Myślę, że na naszym terenie znajduje się wiele innych takich obiektów gospodarczych, które już dawno utraciły zdolność do służenia mieszkańcom w celach, do których pierwotnie były przeznaczone. W większości przypadków trwa oczekiwanie, aż się zawalą. Najczęściej też obecnych właścicieli nie jest stać dokonywać kosztownych napraw. W tym przypadku taki scenariusz ze względu na bliskość drogi powiatowej oraz sieci energetycznej, mógł wyrządzić wiele strat materialnych oraz zagrozić życiu i zdrowiu ludzi. Stąd konieczność szybkiej i zdecydowanej reakcji.

       W akcji „położenia” feralnej” stodoły wzięli udział   druhowie miejscowej jednostki OSP w Krzywinie, specjalistyczny wóz strażacki z PSP w Gryfinie z długą drabiną oraz dwa wozy Enea Operator, w tym wóz techniczny oraz podnośnik. Główny ciężar prac spadł jednak na druhów – ochotniików. Cały przebieg 4-godzinnej operacji możemy zobaczyć na załączonym filmie i zdjęciach. Trzeba przyznać, że jak na nieprofesjonalistów, nasi ochotnicy zdali egzamin na medal. Już za pierwszą próbą stodoła spadła niemal idealnie w miejscu, gdzie stała pierwotnie. Prawdopodobnie druty energetyczne też byłyby nienaruszone. Na jezdnię spadło tylko kilka desek oraz pokruszona glina ze ścian pruskiego muru. Całą operację trzeba więc uznać za spektakularny sukces, a uznanie w głównej mierze należy się druhom z miejscowego OSP: Radosławowi Wilkowi, Adamowi Wypchło, Rafałowi Kowalskiemu, Mariuszowi Gralakowi, Markowi Borucie i Henrykowi Pietrzakowi.

      W czasie operacji droga na Rynicę była czasowo zamknięta, a prąd odłączony lokalnie, gdyż istniała konieczość odcięcia drutów energetycznych między dwoma  słupami bezpośrednio sąsiadującymi ze stodołą. Zachowała się też wspólna ściana stodoły z pobliskim garażem.

Piotr Waydyk

 

wcześniejsza publikacja z 10 sierpnia 2016 roku

OSP Krzywin namawia do wzięcia udziału w szczytnej akcji oddawania krwi
krew3

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz

lub